СРБИ У МАКЕДОНИЈИ НЕ ПРИЗНАЈУ ЛАЖНУ РЕЗОЛУЦИЈУ О ГЕНОЦИДУ У СРЕБРЕНИЦИ

У Њујоку на Генералној скупштини Уједињених Нација данас 23.05.2024 године изгласана је изнуђена резолуција од стране западних земаља и неких држава који раде по налогу истих држава о измишљеном геноциду у Сребреници.
Сби у Македонији се ограђују о коспонзорству и гласањем Македоније о овом лажном резолуцијом којом се продубљује подела балканских земаља.
Да потсетим Османи на своју руку без одлуке Скупштине Северне Македоније донео своју личну одлуку да Македонија буде коспонзор и тако продужио поданичку политику а заборавио помоћ Србије Македонији у најтежим моментима када и западне земље нису хтели да помогну Македонији.
Српска странка не признаје ову лажну резолуцију изгласану против Срба ма где они живели.

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е

Српска странка у Македонији у разговору са мин.образовања и директорима школа договорено је :
1.У средњој школи Гимназија у Куманову наставља се упис ученика у редовној настави на српском језику.
2.У средњој школи Киро Бурназ у Куманову смер -Фармација од ове године уписују се ученици у редовној настави на српском језику.
3.У основним школама Карпош у Умин Дол,11 Октомври,Магдалена Антова и Браћа Миладиновци сви из општине Куманова могу да се уписују ученици на настави на српском језику.
4.Наставља се учење на српском језику у основним школама у Ст.Нагоричане,Табановце и Чучер Сандево.
5.У свим осталим основним школама у С.Македонији може да се изводи редовна настава на српском језику ако анкетирањем се изјасне најмање 15 ученика за упис у први разред.
6.У основним школама где нема могућност за редовну наставу на српском језику родитељи и ученици могу да траже анкетирање и да се изјасне за изборни предмет језик и култура Срба.
Са срећом упис и успешно школовање !!!
Председник Српске странке у Македонији и посланик у Скупштини Северне Македоније
Мирослав Јовановић

Предсједник Српске странке није подржао Закон о језицима

Предсједник Српске странке у Македонији Мирослав Јовановић једини је посланик владајуће коалиције који у Собрању није подржао Закон у употреби језика, којим се албански језик уводи као званични у државним органима и институцијама.
Од 28 посланика мањинских етничких заједница у Собрању, једино је Јовановић био уздржан.
Закон о употреби језика усвојен је јуче у Собрању са 69 гласова “за”.
У гласању нису учествовали посланици опозиционог ВМРО-ДПМНЕ, који већ неколико седмица бојкотују рад парламента, због хапшења њихових посланика због сумње да су учествовали у насиљу у Собрању 27. априла.
Законом о језицима, осим македонског, као званични језик у државним органима и институцијама уводи се и албански језик.

СООПШТЕНИЕ

Српска странка у Македонији у договору са министром образовања и директорима школе где има тренутно могућност за извођења наставе на српском језику и изборни предмет језик и култура Срба и одлучено је :
1.Настава на српском језику да се изводи у Средњу пољопривредну школу Киро Бурназ -смер фармација у Куманову за школску 2023/2024 година
2.Настава на српском језику да се изводи у општинској основној школи 11 Октомври у Куманову за школску 2023/2024 година
3.Настава на српском језику да се изводи у општинској основној школи Карпош у селу Умом Дол у Куманову за школску 2023/2024 годину
4.Изборни предмет језик и култура Срба у свим општинским основновним школама у Куманову и целој држави
5.Договорено је да се одштампају уџбеници који недостају за општинским основним школама у Старом Нагоричану,Табановци Чучер Сандево где се сада одвија настава на српском језику као и у средњој школи у гимназији Гоце Делчев у Куманову где смо пре две године увели наставу на српском језику.
Српска странка у Македонији се захваљује Министарству просвете Републике Северне Македоније и директорима основних и средњих школа у Куманову на помоћи да уведу наставу на српском језику и изборни предмет језик и култура Срба.
Српска странка у Македонији моли родитеље Србе и осталих народа слободно да се изјасне за упис своје деце у настави на српском језику и изборном предмету језик и култура Срба.

Афричкој чуми код свиња у општине Куманово и Ст.Нагоричане

Поново је постала тема Афричка чума код свиња у општини Куманово по многима без разлога.
Да се подсетимо на иницијативу председника Српске странке у Македонији и посланика у Скупштини Северне Македоније која је била 22.10.2022 године договорено је да се сазову састанци са директором Агенције за храну и ветерину Николом Бабовским,руководиоцем исте агенцију Ванчом Новоселским и представници села у Куманову и Ст.Нагоричане где се сумња да се појавила Афричка чума код свиња.
Први састанак је одржан 26.10.2022 године у селу Љубодраг,други састанак је одржан 02.11.2022 године у Куманову у згради бившег комитета,трећи састанак је одржан 17.11.2022 године у згради бившег комитета у Куманову,четврти састанак је одржан 03.12.2022 године и селу Тромеђа.
На тим састанцима из Агенције за храну и ветерину објаснили су мере које треба да предузму одгајивачи свиња и одговарали на сва питања одгајивача свиња а циљ је био да се сачувају свиње а болест елиминише.
Исто тако договорено је да се прати свакодневно ситуација на терен и да се интервенише тамо где је потребно и у случају да нема болест одгајивачи свиња могу слободно да чувају свиње и продају једино у кланицама.
На опште задовољство болест до дан данас није се поновила,међутим има неки неспоразум између инспекторе ветерине и одгајивача свиња и поново су активирани протести по селима са правом.
Због тога заказао сам пети пут састанак са Агенцијом за хране и ветерину и представнике одгајивача свиња за 22.03.2023 године (у среду)са почетком од 18 h у згради бившег комитета у Куманову и надам се коначном решењем проблема јер Афричка чума скоро шест месеци нема у селима у ове две општине.

ССМ